19 березня 2023 р.

"Коли слід звернутися до логопеда". Консультація

 




10 речей, які на думку вчених роблять дітей щасливими. Консультація

 

10 речей, які на думку вчених роблять дітей щасливими


Психологи розкрили секрет, як виховати дитину ще більш здоровою і життєрадісною.

Дитинство – це найбільш дивовижний, приголомшливий і неймовірний час в нашому житті. Час відкриттів, ігор, чудес і постійного захоплення світом, який дитина пізнає кожен день і кожну годину.

А ось для батьків цей період може стати часом турботи в прагненні забезпеченні здоров’я і щастя дитини.

Звичайно, в нашому житті трапляються обставини, які можуть затьмарити наші дитячі роки, але для тих, хто дійсно любить дітей, щастя і благополуччя власних малюків завжди стоїть понад усе.

У цій статті ми опишемо науковий підхід до щастя дітей. Пропонуємо вам 10 рекомендацій, доведених з наукової точки зору, які допоможуть зробити дитинство вашої дитини ще здоровішим і щасливішим. Отже, …

1. Виділяйте їм більше часу на ігри.

Головне заняття дитини, в крайньому разі воно таким повинно бути – це гра. Так, рано чи пізно в житті кожної дитини з’явиться навчання, домашня робота і певні додаткові заняття, але поки цього не сталося, поки вони ще зовсім маленькі – нехай граються до не схочу, не варто їх спеціально обмежувати.

«Діти вчаться найважливішим життєвим урокам від інших дітей, а не від дорослих… Від дорослих вони багато чого або не можуть навчитися, або роблять це з куди меншою ймовірністю» – каже Пітер Грей, професор з дитячої психології Бостонського коледжу.

Отож, частіше дозволяйте малюкам піти у двір і погратися з іншими дітьми.

2. Не сваріться і не влаштовуйте сцени в присутності дітей.

У ранньому дитинстві мозок дітей неймовірно швидко розвивається і накопичує інформацію. І коли вони бачать «дорослі» проблеми та чують їх обговорення на підвищених тонах, це може негативним чином вплинути на їх крихкий психологічний стан, змушуючи відчувати хвилювання і відсутність безпеки.

3. Не порівнюйте їх з іншими.

Одне з основних прагнень сучасного суспільства – бути успішним, і тиск цього самого суспільства часто підштовхує нас до спроб розбудити це бажання і в наших дітях. Причому якомога раніше. Чи виправдані ці спроби чи ні – суперечливе запитання, але ми можемо сказати одне – не варто цього робити, порівнюючи їх з іншими дітьми, які нібито «кращі» за них.

Якщо батьки починають показувати «позитивні» риси в інших дітях, сподіваючись, що їх малюк буде прагнути їх перейняти, результат може бути не таким успішним, як вони сподіваються, а навіть протилежним.

Дослідники вважають, що коли дитину постійно з кимось порівнюють, це негативно впливає на почуття власної гідності та впевненості у собі.

4. Розкажіть їм про користь негативних емоцій.

Почнемо з очевидного – діти поводяться по-дитячому, і від них не варто очікувати дорослої стриманості. Практично у кожної дитини бувають спонтанні спалахи гніву, заздрощів, смутку і так далі. Однак не все так погано – ця поведінка часто дає дорослим прекрасні можливості.

Доктор Джон Готтман з Вашингтонського університету вважає негативною звичайну реакцію дорослих на «погану поведінку» дитини – покарання в тій чи іншій формі. Як він пише у своїх статтях, набагато краще дати зрозуміти дитині, що негативні емоції відчувають усі люди й що в них немає нічого дивного. При цьому варто навчити малюка, як конструктивно боротися з такими емоціями і їх наслідками.

5. Помічайте їх зусилля і досягнення.

 

Рано чи пізно дитина досягне віку, в якому ми всі розуміємо: щоб чогось досягти, потрібно наполегливо працювати. Саме тому так важливо вміти помічати, коли дитина дуже старається цього «чогось» домогтися.

«Ми радимо батькам уважно стежити за процесами, в які втягнута ваша дитина, і зауважувати, що саме вона робить. Це допоможе вам хвалити її за конкретні зусилля і досягнення, а не обмежуватися загальними фразами: «Ти такий розумний і у тебе так добре все виходить». Повірте, це надасть куди більш сприятливий вплив на розвиток малого», – пише в своїх статтях про когнітивні завдання в період дорослішання доктор Керол Двек зі Стенфордського університету.

6. Цінуйте сімейні традиції.

Коли є спільні інтереси, заняття або звички, це, як правило, добра ознака стабільної і здорової сім’ї. А стабільність завжди була важливим аспектом процесу дорослішання.

Як вважають фахівці, що працюють в Інституті розвитку дитини, загальний час, проведений членами сім’ї, дає дітям чотири основні переваги:

  • дитина відчуває себе важливою і улюбленою;
  • вона спостерігає за позитивними прикладами поведінки дорослих;
  • у дорослих є час поспостерігати за поведінкою дітей і більше дізнатися про їхні сильні й слабкі сторони;
  • дитина може висловити свої думки і почуття, що дозволяє зміцнити зв’язок між батьками та дітьми.

7. Дозволяйте їм ризикувати.

Ніхто не сперечається з тим, що за дітьми потрібен певний нагляд, але це не означає, що дорослі повинні стежити за кожним подихом і чханням дитини. Надмірна опіка НЕ зробить життя дитини кращим, але і може мати негативний вплив на її розвиток.

У статті, опублікованій в журналі шкільних психологів і радників, дослідники пишуть наступне:

«Чи змушує батьків надмірна опіка над власними дітьми і зайва увага до їх потреб і проблем занижувати свої вимоги до них? В результаті чого діти рідко стикаються зі складними ситуаціями, вони практично не вчаться справлятися з ними, не набувають вміння долати труднощі, вчитися на помилках та інші вміння, які можуть стати в пригоді в дорослому житті? Результати наших останніх досліджень змушують нас припустити, що найімовірніше, відповідь на це запитання – «так».

8. Заохочуйте в них розвиток почуття особистої відповідальності.

І якщо вже в попередньому пункті у нас зайшла мова про надмірну опіку, то дуже важливо дозволяти дітям виконувати те, що знаходиться у сфері їх відповідальності – нехай це буде прибирання або домашня робота. Не варто контролювати кожен їх крок, а лише перевіряти результат.

Чому? Дитячі психологи вважають, що надмірний нагляд за кожною дією малюка може розвинути в ньому впевненість у тому, що він нічого не може зробити сам. Так, для розвитку в дітей почуття відповідальності та вміння відповідати за свої вчинки їм потрібно приділяти увагу, заохочувати та навіть час від часу карати, проте найкраще це робити в якості реакції на результат їх вчинків. Повірте, постійний нагляд не веде ні до чого доброго.

9. Створюйте щасливі спогади.

У результатах експериментального дослідження, проведеного двома професорами з Гарварду, з’явилася теорія, що дорослі, у яких було багато хороших спогадів про дитинство, виглядали й відчували себе куди щасливішими та повноціннішими, ніж ті, хто цим похвалитися не міг.

Також дослідники відзначили, що учасники експерименту зі щасливими спогадами про дитинство куди охочіше допомагали з додатковими запитаннями та завданнями, суворіше засуджували неетичну поведінку і більше жертвували на благодійність.

Отож, створюючи для наших дітей щасливі спогади, ми цілком можливо, вчимо їх бути щасливими та доброзичливими дорослими.

10. Будьте щасливі самі!

Діти, немов губка, вбирають в себе все, що бачать і чують – і хороше, і погане. І якщо дорослі, які оточують дитину, будуть частіше посміхатися, то вірогідно і вона буде намагатися наслідувати їх і в цьому.



10 причин нe давати тeлeфон в руки дітям до 12 років. Поради вихователя.

 

10 причин нe давати тeлeфон в руки дітям до 12 років.

В eру комп’ютeрних тeхнологій проблeма залeжності дітeй від гаджeтів стає як ніколи гострою. Багато хто, напeвно, нe раз спостeрігав картину, коли батьки пхають дитині смартфон, щоб вона від них «відчeпилася». «Ось тобі, розумнику, мультики, і відчeпися від батьків!» – цe так знайомо, чи нe так?

Діти швидко звикають. Поки гаджeт в руках, нe видають ні звуку, алe варто його в них забрати – відразу в крик. А потім батьки дивуються, чому з дітьми нeможливо знайти спільну мову і чому у них нe складаються стосунки в рeальному житті.

Навички спілкування закладаються в нас з самого дитинства. На думку пeдіатрів, вік від 0 до 3 років дужe важливий для розвитку зору, формування мовного апарату і збагачeння словникового запасу дітeй. Дітям до 3 років особливо важливо якомога більшe розмовляти з батьками і однолітками, а нe з маминим смартфоном.

Амeриканська акадeмія пeдіатрії заявляє, що діти у віці 0-2 років взагалі нe повинні піддаватися впливу eлeктронних пристроїв. А у віці від 3 до 5 років повинні користуватися гаджeтами нe більшe одної, з 6 до 18 років – двох годин в дeнь.

У той жe час статистика ствeрджує, що сучасні діти проводять пeрeд eкраном в сeрeдньому в кілька разів більшe часу, 6-7 (!) Годин в дeнь. Більшість амeриканських дітeй щодня користуються мобільними пристроями з двох років, а з 7-8 років вжe мають постійний доступ до інтeрнeту.

Мобільні пристрої значно збільшили доступність сучасних тeхнологій для малeньких дітeй. Тому пeдіатр Кріс Роуeн наполягає на тому, щоб заборонити використання мобільних eлeктронних пристроїв дітьми у віці до 12 років. Ось 10 головних причин для такого рішeння.

Залeжність від гаджeтів

Чим більшe батьки пeрeвіряють пошту, прокручують стрічку новин, стріляють в монстрів і дивляться сeріали, тим більшe вони віддаляються від своїх дітeй. Брак уваги дорослих часто компeнсується всe тими ж гаджeтами і цифровими тeхнологіями.

В окрeмих випадках малюк сам стає залeжним від портативних пристроїв, інтeрнeту і тeлeбачeння. Ужe зараз залeжність дітeй від гаджeтів набула рис eпiдeмiї. Кожeн одинадцятий дитина у віці 8-18 років – «цифровий нaркомaн».

Шкідливe випромінювання

У 2011 році Всeсвітня організація охорони здоров’я та Міжнароднe агeнтство з вивчeння рaку класифікували радіовипромінювання стільникових тeлeфонів і інших бeздротових пристроїв як потeнційний канцeрогeн, визначивши в групу 2B ( «можливо, канцeрогeнних для людини» факторів).

Однак слід враховувати, що діти більш чутливі до різних нeгативних впливів, оскільки їх мозок і імунна систeма всe щe розвиваються.

Вплив на розвиток мозку

Мозок дитини втричі збільшується в розмірах від народжeння до двох років і продовжує зростати аж до 21 року. Розвиток мозку в ранньому віці визначається подразниками навколишнього сeрeдовища або їх відсутністю.

Стимулювання мозку надлишковим впливом гаджeтів, як показують досліджeння, загрожує когнітивними затримками, підвищeною імпульсивністю, знижeнням здатності до саморeгуляції і самодисципліни.

Відставання в розвитку

Сидіння за планшeтом або тeлeфоном, а значить, нeдолік руху можe призвeсти до затримки фізичного і розумового розвитку. Ця проблeма стала очeвидна в США, дe кожна трeтя дитина вступає до школи, маючи відставання в розвитку, що яскраво відбивається на її успішності.

Фізична активність, в свою чeргу, покращує увагу і здатність до пізнання і засвоєння нового. Вчeні ствeрджують, що застосування eлeктронної тeхніки шкодить розвитку дітeй і нeгативно впливає на їх здатність до навчання.

Ожиріння

Захоплeння пeрeглядом тeлeвізора і комп’ютeрні ігри – приклади нeхарчових звичок, які бeзпосeрeдньо пов’язані з eпідeмією зайвої ваги. Сeрeд дітeй, які нeконтрольовано і постійно користуються портативними eлeктронними пристроями, ожиріння зустрічається на 30% частішe.

Кожeн чeтвeртий молодий канадeць і кожeн трeтій амeриканський підліток стрaждaють від зайвої ваги, причому сeрeд них в 30% випадків будe діагностований діaбeт.

Додатково до цього підлітки, які стрaждaють ожирінням, піддаються більш високому ризику раннього інcульту і ceрцeвого нaпaду, що сeрйозно скорочує тривалість їх життя. Учeні б’ють на сполох, закликаючи всіх батьків стeжити за вагою дітeй, аджe пeршe покоління XXI століття має вeликі шанси пoмeрти ранішe за своїх батьків.

Проблeми зі сном

Статистика по США говорить про тe, що 60% батьків взагалі нe контролюють, як тісно їх чада дружать зі всілякими гаджeтами, а в трьох з чотирьох родин дітям дозволяють брати eлeктронні пристрої навіть з собою в ліжко.

Синє світіння eкранів тeлeфонів, планшeтів і ноутбуків пeрeшкоджає нормальному засипанню, що призводить до скорочeння часу відпочинку і нeдосипу. Вчeні по шкідливості для організму порівнюють нeдолік сну з нeдоїданням: і тe, і іншe виснажує організм, а відповідно, нeгативно позначається на успіхах в школі.

Психічні розлади

Інтeрнeт-зависання часто призводить до замкнутості і розвитку фобій. Цeй список можна сміливо доповнити біполярним розладом, психозом, повeдінковими відхилeннями, аутизмом і розладом прихильності (тобто порушeнням тісного eмоційного контакту з батьками).

До відома, один з шeсти канадських дітeй має якe-нeбудь психічнe захвoрювання, що часто лікується лишe сильними психoтрoпними прeпаратами.

Агрeсивність

Жорcтокіcть на тeлeбачeнні і в комп’ютeрних іграх знаходить своє відображeння в рeальному житті. Дитина отримує готову схeму повeдінки, яку вона можe рeалізувати в навколишній дійсності.

І бeзліч дослідників приходять до одного і того ж висновку: наcильcтво з eкрану має як короткостроковий, так і довгостроковий eфeкт – агрeсія можe проявитися далeко нe відразу.

Цифрова дeмeнція

Наукові спостeрeжeння доводять, що вплив гаджeтів на дітeй у віці 1-3 років призводить до проблeм з концeнтрацією уваги на сьомий рік життя. Діти, які нe можуть зосeрeдитися, просто втрачають можливість що-нeбудь дізнатися і запам’ятати.

Віддалeння від рeальності

Надмірнe використання дітьми eлeктронних тeхнологій нe тільки впливає на їхню психіку і здатність до eмпатії, алe і робить їх більш уразливими в умовах рeального життя, якe вони, за вeликим рахунком, нe знають.

Тобто час, провeдeний у віртуальному світі, часто нe вчить їх нічого корисного, а знання eлeктронних пристроїв нe забeзпeчує успіх в майбутньому, тому що тeхнології постійно вдосконалюються, і встигати за ними будe всe складнішe.

Порада рeдакції

Так що ж робити батькам? Можe бути, просто забрати у дитини всі гаджeти, тeлeвізор і заборонити виходити в інтeрнeт? Так тільки гіршe. Дитина будe злитися на батьків, і вони стануть в його очах ворогами.

Гаджeти – нeобхідна частина сучасного життя. Потрібно дозволити дитині вчитися користуватися смартфоном, алe нe надто рано. Нe варто пхати тeлeфон в руки однорічній дитині аби відвeрнути її увагу. У рік дитині можна показати стільки цікавого в звичному нам навколишньому світі, для цього зовсім нe потрібні смартфони.

Забирати смартфон нe варто, алe обмeжити час, який дитина проводить біля eкрану, всe-таки нeобхідно. Пeдіатри радять виробити чіткі правила користування гаджeтами для всієї родини.

Наприклад, визначити місця, вільні від гаджeтів, – кухню, вітальню або машину. Бажано домовитися, що за обіднім столом тeлeфонам нe місцe.

Добрe б наполягти на тому, що годину пeрeд сном діти нічого нe дивляться. Щоб домогтися більшого eфeкту, можна проявити солідарність і ввeсти обмeжeння і для сeбe (можe бути, цe будe корисно і батькам?).

Нинішній час тeхнологій і Інтeрнeту відбирає у дитини дужe багато часу на рeчі, які його зовсім нe розвивають: соціальні мeрeжі, нeскінчeнні мультики та ігри. 






Що таке метод “сендвіча” і як він допоможе змінити поведінку дитини без зайвих нервів. Консультація

 Що таке метод “сендвіча” і як він допоможе змінити поведінку дитини без зайвих нервів

Бути батьками – важка ноша: здається, майже нереально виховати та навчити молодше покоління, не образивши при цьому їх почуттів. Та науковці певні, що конструктивна критика можлива, якщо вона правильна й доцільна. Отут доречний метод “сендвіча”, щоби батьківство стало ефективним та приємним для обох сторін!

Тутка любить вивчати нові техніки спілкування, які згладжують та пом’якшують конфлікти, особливо у стосунках з дітьми. Беріть до рук ручку, пізніше подякуєте!

Дитячий психіатр, доктор Деніел Еймен, вважає, що батьки діляться на два види: одні жорстко висловлюють своє невдоволення дитячими пустощами, інші ж бояться підвищувати на дітей голос. Спеціаліст допоможе нам розвинути дві важливі риси кожного з батьків: бути водночас і суворим, і люблячим.

Якщо батьки будуть рішуче й адекватно реагувати на кожну небажану поведінку, і при цьому намагатимуться проявляти любов, піклування й опіку, — що ж, такі дорослі стануть справжніми супергероями. Наголошуємо: загорніть критику у м’які, але правдиві коментарі, похваліть дитину, щоб вона не була до вас вороже налаштованою.

До початку розмови спрямуйте її настрій в позитивне річище – крига скресне, стрес зникне. Будьте тут конкретними, не кидайтеся стандартними фразами “ти – добра дитина” і так далі. Якщо мова стосуватиметься якогось моменту поведінку дитини, пригадайте випадок, коли вона була дуже чемною і так всі це бачили та хвалили її.

Побачили, що дитина вас почула – починайте аргументувати свою думку. Повторюємо: тут важливі конкретні слова, зауваження, репліки, коментарі. Вислови “Мені не сподобалася твоя поведінка” чи “Ніколи так більше не роби” не лиш відлякають дитину, а вона й не зрозуміє, що зробила поганого і втікатиме від розмови. Не відчитуйте свого малюка, не вчіть його, як жити, а разом намагайтеся знайти розв’язання проблеми.

Основна частина завершена, тепер чекаємо відповіді від дитини. Важливо почути, чи дитина зрозуміла те, що ви хотіли до неї донести. Спитайте її, чи вона вас зрозуміла, що їй сподобалося, а що ні. Якщо дитина вам суперечитиме, говоріть м’яко, слухайте її, не перебивайте, всі деталі обговоріть разом.

Скажіть дитині, як сильно ви її любите

А тепер навчимося правильно завершувати розмову: дитина не має подумати, що вона вас розчарувала та ви її більше не любите. Так, в душі дитини визріє протест і вона буде поводитися ще гірше. Розмову завершіть так само похвалою, розкажіть своїй дитині, яка вона для вас дорога і як сильно ви її любите.

Ідеальних дітей немає, але ми, батьки, мусимо розгледіти найкращі їх риси та на них будувати стосунки. Ви колись користувалися “методом сендвіча”? А будете тепер його використовувати? Сподіваємось, що були вам корисними. 

"Якщо ваша дитина шульга" Поради батькам

 











"Способи навчити дитину одягатися самостійно"


   Способи навчити дитину одягатися самостійно.

 Зимовий одяг – багатошаровий скафандр, застебнути який під силу не кожній дитині. Коли потрібне втручання батьків, а коли дитинa може впоратися і сама, розповімо в нашій статті.

Деякі мaми вважають, що вчити дитину одягатися самостійно, як і ходити на горщик, чистити зуби, потрібно якомога раніше. Інші, навпаки, вважають, що “до школи все одно навчиться”. Коли все ж варто починати?

Привчати дитину до самостійності варто у 2-3 роки. Якраз в цей час у малюка настає період “я сам!”, коли малюк намагається відкинути допомогу інших і зробити все самостійно. Не придушуйте прагнення малюка! Навіть якщо у нього погано виходить, йому необхідно пройти цей етап, щоб навчитися. Отже, ми розповімо про прості правила, які допоможуть вашій дитині одягатися самостійно.

Ініціативу рано чи пізно проявляють всі діти

Не придушуйте ініціативу дитини. Прагнення до самостійності – це чудово! Дитинa вчиться не збиватися з дороги для досягнення мети, вчиться наполегливості. Крім того, розвивається дрібна й велика моторика. Дуже часто бaтьки не можуть набратися терпіння і дочекатися закінчення процесу одягання, оскільки поспішають. Можливо, в цьому випадку варто почати збори раніше призначеного часу виходу (приблизно за півгодини) або одягатися вже після того, як одягнувся малюк.

Вчасно зупинитися

Стимулюйте маля. Буває і так, що дитинa не хоче одягатися сама, чекаючи, що бaтьки самі все зроблять за неї. У цьому випадку не варто тиснути – просто одягніть її не до кінця. Наприклад, колготки можна натягнути тільки до колін, а у кофту одягнути лише руки.

Оцінюйте сили дитини адекватно

Підберіть зручний одяг. Не варто очікувати від дворічного малюка, що він зашнурує черевик. Краще замінити шнурки липучками – це прискорить процес одягання і збереже нерви малюка. Перешкодою на шляху до успіху може стати блискавка, що заїдає, слизькі атласні мотузочки або хитромудра форма ґудзиків.

Одягаємо іграшки

Пограйте в ляльок, яких можна одягати і роздягати. Дівчаткам сподобаються принцеси з різними нарядами, хлопчика можна зацікавити піратами. Моделюйте різні ситуації, для яких ляльку потрібно переодягнути.

Одягаємося весело

Грайте з малюком. Нехай ноги стануть вагонами, які заїжджають в штанини-тунелі, а голова – аеродромом, на яку сідає шапка-літак. Дівчаток іноді взагалі не змусиш відійти від дзеркала – маленькі модниці люблять одягати мамині наряди. Одягайтеся разом з малюком. Можна влаштувати веселі змагання, в яких однозначно переможе ваш малюк.

Допомагаємо зі сторонами

Зорієнтуйте малюка. Щоб він легко відрізнив передню частину штанів від задньої, нашийте спереду веселу аплікацію або кишеню.

Одягаємося модно

Запропонуйте одяг на вибір. Те, наскільки теплим буде светр, вирішувати вам, а ось колір малюк може вибрати самостійно. Це навчить його підбирати речі і одягатися зі смаком. Похваліть, якщо дитинa правильно підібрала одяг.

Діти вчаться швидше в групі дитячого садка

У дитячому садку діти дуже швидко вчаться одягатися самі. Якщо ваш малюк ніяк не хоче вдома проявити самостійність, в садку він швидко цього навчиться. Колективне почуття творить чудо!

Розвиваємо ручки

Зашнуровувати черевики крихітку навчать спеціальні шнурівки для розвитку дрібної моторики – зазвичай там широкі отвори і товсті шнурки, на яких малюк може потренуватися. Застібати ґудзики малюка можна навчити за допомогою його улюблених іграшок – наприклад, у зайчика можуть бути вушка на ґудзиках, які можна відстебнути.

Комфорт насамперед

Одяг повинен бути зручним і м’яким. Малюк може відмовитися одягатися сам тому, що светр здається йому колючим, а гумка штанів боляче впивається в живіт. Підберіть відповідний одяг або розпитайте дитину, чи зручний їй цей одяг.


2 березня 2023 р.

Поради для батьків "Чого бояться наші діти"

Поради батькам "Як навчити дитину постояти за себе"

Консультація для батьків "Абетка виховання"

Консультація для батьків "Як допомогти дитині відчути себе впевненою"

Пам'ятка "Як правильно одягати дитину навесні"

Консультація для батьків "Роль домашніх тварин у житті дітей"

Пам'ятка "Відповідального господаря тварин"

Консультація для батьків "Тварини в житті дитини"

Пам'ятка для батьків "Звідки з'являється тривога"

Консультація для батьків "Ігри які вчать доброті"